Doğru Espresso Nasıl Yapılır?

Buraya tıklaİşletmelerimizde içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için kahvemizin hatasız ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle iyi bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da iyi olacağını unutmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devam eder en son espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Sonrasında tampleme işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü metal ile daha sağlıklı neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram basınç ile templedikten sonra espresso makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Daha sonra kaşığımızı kahve makinasına yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. İyi bir espresso yapabilmeniz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Ama 24 saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
24 saniyeden önce dolduysa
• Templeme işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da öğütücümüz çok kalın öğütüyordur.

30 saniyeden sonra dolduysa
• Templeme işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Hataları Düzeltme
Öncelikle espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya çok basınç uyguluyorsa, servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün templeme çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bundan da emin olduktan sonra grinder kontrolü yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan buraya tıkla kronometre ile tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bunları denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *